Hétszőlő goes to the Angels
Frank - aki Chicago-ból vetődött ide - jellemezte így a Hétszőlő 5 puttonyos aszúját a Winebarban rendezett borkóstolón. (És Frankie goes to Hollywood… a zenekar neve nem csak Frank, és az idézett mondata kapcsán juthat eszünkbe, hanem a Hétszőlő némiképp Hollywoodot idéző felirata miatt is.) Viccesen alacsony összegért lehetett megismerkedni a pincészet 7 borával, amit természetesen ki is használtunk.
Az 1991 decemberében alakult – francia tulajdonosokkal, de magyar vezetéssel működő– Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok 56 hektáron folytat szőlőtermelést a Tokaji borvidék legdélebbi területein. Egészen pontosan a Tokaji-hegy déli lejtőjén található meg a 16 hektáros Hétszőlő dűlő, amelyen névadója a birtoknak. E parcella 1502-ben kapta nevét amikor a híres Garai család 7 kisebb terület megvásárlásával alakította ki birtokát.
Ülök és kóstolgatom az első tételt, amikor leül velem szembe dr. Kovács Tibor birtokigazgató és kéri ő is az övét. Esküszöm, ha nem mutatkozik be, azt hinném, ő is egy borimádó a szomszédból, mivel olyan élvezettel és átéléssel issza a száraz furmintot. Pedig ő aztán sokat kóstolta a saját borát! Beszélgetésbe elegyedünk, és mintha egy faluból származnánk, teljes természetességgel és nyitottsággal viszonyul hozzám. Nincs meg benne – ahogy egyébként a magyar borászok döntő többségében sincs – az a fajta felsőbbrendűség, amely az üzleti életben oly elterjedt a "sikeresek és győztesek" között. Aki ismeri, vagy utána olvasott Tibor munkásságának, az egyetért velem, hogy következetessége, emberi hozzáállása, újító hajlama dicséretet érdemel – vagy akinek ez kevés, azt a három bordeaux-i aranyérem biztosan meggyőzi.
"Valamit kellene kezdeni ezzel a furminttal, még nem tökéletes." - mondja kicsit gondterhelt arccal. Egyetértően hümmögök és próbálom megtalálni az ízben és illatban, mire is gondolt. Befut Frank is az utcáról, és szóba elegyedünk. A „jet leg” csúnya dolog, teljesen igaza van, ha egy borkóstolóval üti el az időt, hátha befárad a végére. És befut az ismeretlenül is ismerős Zsófia is (Bozzai Zsófia – check this) – ő tényleg a szomszédból –, akit Frank után simán csak Szofinak hívok... Hiába no, a férfiember borral a kezében nehezen tud kétfelé koncentrálni!
"Emelni kell a minőségen!" - jön Tibortól az újabb felvetés, amit már nem engedek csak úgy elsuhanni. Véleménye szerint az igazi tokaji aszút 90-100 g felett lehet kóstolni, ott mutatja meg összességében magát a bor. Azzal sem ért egyet, hogy mesterségesen lehessen növelni a tokaji borok édességét. Így egy természetes kései szüret és egy mesterségesen félédes, édes tokaji között ki tudja megmagyarázni a piacnak az árkülönbséget! Nem tudok nem egyetérteni! És hát ugye a hegyvidéki törvény: egy birtok, egy szavazat. Jól működik a rendszer, ha a demokratikus alapelveket vesszük figyelembe, és ha konzerválni akarjuk a jelenlegi helyzetet. Rosszul, ha azt szeretnénk, hogy a termelők fejlődhessenek és gyorsan tudjanak reagálni a piaci változásokra. Nálunk, egy 8 lakásos társasházban is úgy érzem néha, megragadtunk a középkorban a döntésképtelenségünk miatt.
Haladunk tovább a soron, és az most a kóstolásban is utólérjük magunkat, mivel az aszúk jönnek. Kicsit elcsendesedünk. Hát igen! Azért csak ez jelenti igazán Tokajt, hiába szeretjük annyira a száraz Furmintot. (És a téma aktualitását növeli, hogy az első aszúbor említése 1571-ben épp a Hétszőlő dűlővel kapcsolatban történt.) Frank szemében az elismerés jeleit vélem felfedezni, és mintha kicsit el is homályosult volna a tekintete az 5 puttonyosnál. A magyar borokat Amerikában most kezdik igazán megismerni, köszönhetően a kereskedőknek és Robert Parkernek, aki a tokaji mellett már a Gere Kopárt is élvezettel kóstolta. Jaj, nekünk magyaroknak, ha egyszer betörünk az amerikai piacra! Mit fogunk inni?! Még csak az kell, hogy Jancis Robinson vagy Parker ellátogasson a Hétszőlő birtokra és kóstoljon! Lehet, hogy már most kellene venni pár palackot....?
Száraz Furmint 2009
**** 16,75 pont
Világossárgás színek, barackos illat annak ellenére is, hogy ez még mondhatni tartály minta. Amerkai ismerősünk még a mogyorót is kiérezte belőle. Nekem azonban még nem kerek, kell még neki egy kis idő.
Hárslevelű 2007
**** 16,75 pont
Halványsárga színek, zamatos, finom bor, a kései szüretű szőlő ízjegyeivel és illatával. Savai nem lógnak ki, könnyen iható, behízelgő bor.
Sárgamuskotály
*** 16,00 pont
Nagyon intenzív muskotály illat a kezdetek kezdetétől, de én hamar megszoktam. Ez is kései szüretelésű édes bor. Semmi extrát nem vártam tőle, de az illata magával ragadó. Az íze felejthető. De ez a fajta jellegzetessége. Vagy az enyém...
Édes Szamorodni 2005
**** 16,75 pont
24 hónapig fahordóban érlelt furmintból készült. Körülbelül egy kései szüretelésnek felel meg természetesen azzal a kitétellel, hogy egybe szedték le az aszúsodott és nem aszúsodott szemeket.
Fordítás 2003
**** 17,0 pont
A préselésből visszamaradt aszútörkölyt újra beáztatják furmint mustjába és a kipréselés és erejsztés eredménye a Fordítás. Koncentrált barackos ízvilág, kb. 90 gramm cukorral. Nem rossz, de már nagyon várom az igazi aszúkat.
Aszú 3 puttonyos 2002
**** 17,25 pont
Világos aranyszín, illatában botrytises, gyümölcsös jelleg. Ízében visszafogottan harmonikus. Tökéletesen el lehet képzelni édes húsokhoz is, nem csak magában mutat jól. Hát ha a Wine Spectator a 1999-es tételt 93 pontra értékeli, akkor már csak tisztelettel közelít ehhez a tételhez is az ember, nem?
Aszú 5 puttonyos 2001
**** 18,0 pont
No, ez a bor most van abban az érettségi fokban, amikor tökéletes fogyasztani. Tökéletes struktúra, egzotikus gyümölcsös, virágos illat. Krémes, lágy, kerek érzetet hagy a szánkban. A bor egyensúlyára nem lehet egy csepp panaszunk sem. Hihetetlen hosszú lecsengés! És ez nem csak nekem ízlett ennyire!