már
17

Óh, Itália napsütötte lejtői, óh Veneto daliás borai, bárcsak tudnálak titeket feledni…

 

Nem semmi bemutatóhelyet (New York Palota) finanszírozott az U.Vi.Ve (a Venetoi Borász Konzorciumok Egyesülete) a venetoi borászoknak, hogy megismertethessék a magyar néppel, és kiéhezett kereskedőivel az Alpok morénáinak, hordaléklejtőinek aranyat érő termését.

 

Vad képzelőerő és bátor jellem kell ahhoz, ha valaki ma be akar törni külföldről a magyar borpiacra. Úgy láttam, az Olasz kereskedelmi kamarában és a fent említett szervezetben meg van ez is-az is. Monte del Frá, Benedetti, Zeni, Ca’Lustra: mind-mind nagyobbacska birtokok hazai szemmel nézve. A Zonin-t már meg sem hívták. Ez utóbbi ismerős lehet annak, aki bármelyik benzinkútnál megáll Olaszországban, és felfigyel a magnum kiszerelésű olcsó tömegborokra a polcok alján.

Képzelőerő és a bátorság mellett azért pénzre is szükség van a piacnyitáshoz. Ezzel vélhetően rendelkezik a Venetoi Borász Konzorciumok Egyesülete, hiszen nem csak mennyiségben – a teljes éves magyarországi bortermelés mintegy 2-2,5-szeresét állítják elő – hanem minőségben is ott lehet(ne) az élmezőnyen, hiszen Veneto borvidéke rendelkezik Itália szerte a legtöbb (több mint 20) D.O.C., azaz védett eredetű régióval és borral. Tehát minden adva volt egy kellemes bemutatóhoz, ennek ellenére…

Ennek ellenére a borászok, szegények úgy néztek ki, mint akiket akaratuk ellenére cibáltak el az Alpok túloldalára, nagyon enerváltak voltak. Lehet, ebben közrejátszott, hogy ez már a közép-európai roadshow utolsó állomása volt. És a fáradtság nagy úr, még akkor is, ha izgatott alkoholisták hada veti rá magát a borodra. (Természetesen tisztelet a kivételnek.)

Aki viszont a boroktól várt csodát… Hát, az még várja most is. Hiába a nagy márkák – Soave (Olaszország második legnépszerűbb bora), Bardolino, Valpolicella hiába az újítások, –  Manzoni Bianco, Malbec, Merlot –  a 100 tételből 40-et végigkóstolván (kihagyva a habzó, illetve édesborokat) nem lettem nagy Veneto „fan”. Mondhatnánk, hogy az újdonság szórakoztat, de végigkóstolván a helyi specialitásokat, inkább morózus lettem.

Többségében savhangsúlyos, túlontúl hidegen szervírozott borokat tapasztaltam. Ami pedig szíven ütött: alig különböztek egymástól. Fogalmam sincs, hogy ezt a technológia, a fajélesztők, vagy a kereskedelmi racionalitás számlájára írhatnám. Az is lehet, hogy nem a top borászatok jöttek el, és az is igaz, hogy semmilyen D.O.C.G.-s bort nem láttam. Sehol egy Bardolino Superiore, sehol egy Soave Superiore!

Egyes-egyedül csak az Amarone tudott kiemelkedni a mezőnyből, illetve tudta megütni a magyar ízlelő által megkívánt mércét! De azt el is találta. A Valpolicella alapjain nyugvó – (Corvina 60%, Rondinella 30%, Molinara 10%) félig aszalt szőlőből készült bor, 15-17 fokos alkohollal rendelkezik. Így hát nem csoda, ha ezt a fajta bort az ókorban hígították! És ha így nézzük, hölgyeim és uraim, akkor igen, egy reliktumot kóstolhattunk.

Egyszóval fanyalogtam egy sort – mondjuk rá jóindulattal: a borban lévő savaktól… És még a gombás rizottó is elfogyott délután 6-ra. (A cikk írásakor Szicíliából származó egyszerű Nero d’Avolát iszok és hát csak rájön az ember, hogy mindig van rosszabb…)

Komoly panelkóstoló a Valpolicelláról itt. Szemezgetés a jegyzetemből pedig alant: 

Ca’Lustra – Moscato Secco

 *14,0 pont

Orrba vágóan muskotályos illat, ízében szolíd jelleg. Aperitifnek alkalmas, de alig megjegyezhető.

Ca’Lustra - Manzoni Bianco

**15,0 pont

Riesling és Pinot Bianco-ból létrehozott szőlőfajta. Üde savak, gyümölcsös ízvilág, valami zöldességgel a háttérben. A széndioxidnak köszönhetően már-már pezsgős jelleg! De tényleg kell ez a 14,5 fok alkohol?

Zeni – Bianco di Custoza 

**16,25 pont

Garganega, Trebbiano, Tocai, Chardonnay házasítása. Egyszerű, de mégis jól megkomponált, igazi reduktív bor. A C. kiveszi a részét a munkából, megadja azt a harmonikusságot, ami lekerekíti a helyi Garganega vadságát. Tésztákhoz, rizottóhoz jól mehet... Amúgy nem tilos a tocai név használata??

Monte del Frá – Bardolino

***16,5 pont

Könnyed gyümölcsösség, semmi nagy test, mondhatni „easy-to-use” ami rögtön arra utal, hogy a bor nem látott tölgyfahordót, sőt még csak nem is álmodott róla. Amúgy a legjobb honlap intro, amit eddig láttam.

Monte del Frá – Valpolicella 2006

**16,5 pont

12 hónapig francia tölgyfahordós érlelés után még szép, ha érződik a fa, de így is valahogy túl savas.

 

Zeni – Valpolicella Classico

**16,5 pont

Corvina 70%, Rondinella 20%, Molinara 10%. Rubinvörös szín, könnyed, lágy vörösbor. Egyszerűségével és ihatóságával nem is tudom, melyik nemnek ajánlanám…

 

Benedetti – Valpolicella Ripasso

**17,0 pont

Corvina, Corvinella, Rondinella, Molinara házasítása. Erősen vöröses színvilág, gyümölcsös ízjegyek. Állítólag az elmélyült gondolkodáshoz való. Próbáltam… Nem ment. Hiába, no, mások vagyunk, mint a taljánok!

 

Zeni – Valpolicella Ripasso

**16,75 pont

Corvina 60%, Rondinella 30%, Molinara 10%. Mélyvörös, gyümölcsös illatú, erős alkoholos bor. Fermentáció után az Amaronehoz felhasznált szőlő héjára töltik rá a Valpolicellát. Így más karaktert nyernek, mint a Valpolicella Classiconál, amit fokoznak a 10-12 hónapos tölgyfahordós érleléssel.

Zeni – Amarone

**** 17,0 pont

Mélyvörös színhez, túlérett gyümölcsök illata társul. Van valami fűszer is mellette, amit nem tudtam kikövetkeztetni. Bársonyosan kerek, igazi csemege. Nem csoda, hogy egy-két hozzáértő csak ilyen borokkal szaladgált már délután 4-kor is a teremben.

Valentina Cubi – Amarone

***17,25 pont

Hasonló az előzőhöz, de egy fokkal kerekebb, a magas alkohol ellenére is. A megkérdezett, szakértőknek tűnő kóstolók egyöntetű véleménye szerint a teremben ez a legjobb. 

Nyilván az nem kétséges, ha a termelői szándék megvan – márpedig megvan – a terjeszkedésre, akkor előbb-utóbb a forgalmazói is kialakul, és a venetoi borok nagyobb gyakorisággal tűnhetnek majd fel a boltok polcain. Addig is azonban felejtsük el őket és várjuk a következő régiót: Friuli-Venezia Giuliat…

(A kóstolást és a kapcsolatfelvételt segítő helyre kis füzetkét azért átvehetnénk, mint jó gyakorlatot.)

A bejegyzés trackback címe:

https://charnoir.blog.hu/api/trackback/id/tr131847299

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

csillafuck (törölt) · http://csillafuck.blog.hu/ 2010.03.18. 07:08:17

szép felsorolás, de lehet kapni 500 ft-ért is kiváló bort. a Varga pincészet "Az év első bora" nevűt. Könnyű, illatos, enyhén szénsavas, mintha kész fröccs lenne. A szerző biztos ismeri.

2010.03.29. 15:19:52

Tavaly nyáron járt nálunk egy olasz vendég, fiatal srác, magyar barátnővel (nem csak a magyar bort kell védeni...hm...).
A magyar nők után rögtön a borokat kezdte dícsérni. Hogy ő még ilyen finomat soha. És sehol. Pedig már Franciaoszágban és Kaliforniában is. És hogy higgyük el: az olaszok nem tudják, milyen jó magyar borok vannak itt...
Elhisszük.
Addig jó nekünk, (fogyasztóknak) és addig "rossz" a hazai borászoknak, amíg nem tudják. Ha megtudják majd, ára lesz a bornak...
Be is tárazok pár kartonnal.

PS.: A srác olyan jó kedvre kerekedett, hogy Anyám konyhájában rittyentett egy igazi olasz spagettit (onnan cipelte idáig a tésztát, szószt), pedig állítása szerint a búcsúestére tartogatta, a barátnőjének.
Hja kérem, a magyar borok tudnak valamit... :)
süti beállítások módosítása